Curling competition at Basel, Switzerland
2016 World Men's Curling Championship |
---|
Host city | Basel, Switzerland |
---|
Arena | St. Jakobshalle |
---|
Dates | April 2–10, 2016 |
---|
Winner | Canada |
---|
Curling club | The Glencoe Club, Calgary |
---|
Skip | Kevin Koe |
---|
Third | Marc Kennedy |
---|
Second | Brent Laing |
---|
Lead | Ben Hebert |
---|
Alternate | Scott Pfeifer |
---|
Coach | John Dunn |
---|
Finalist | Denmark (Rasmus Stjerne) |
---|
|
The 2016 World Men's Curling Championship was held from April 2 to 10 at St. Jakobshalle in Basel, Switzerland.
Canada, skipped by Kevin Koe, won its first World Men's Championship in four years defeating the Rasmus Stjerne rink from Denmark in the final, 5–3. The ninth end marked the turning point in the game after Stjerne just missed a double runback raise, leaving Koe with an open draw for two. In the 10th end, Canada third Marc Kennedy made a runback double takeout that dashed any chance for the Danes to come back. Stjerne froze his last rock of the game, but Koe was able to pick it out for the win. It was the first time Denmark had made it to the World Men's finals. The U.S. (John Shuster) won the bronze medal, beating Japan (Yusuke Morozumi) 8–6 in the third place game.[1]
Qualification
The following nations are qualified to participate in the 2016 World Men's Curling Championship:
Teams
Canada | Denmark | Finland |
The Glencoe Club, Calgary Skip: Kevin Koe Third: Marc Kennedy Second: Brent Laing Lead: Ben Hebert Alternate: Scott Pfeifer | Hvidovre CC, Hvidovre Skip: Rasmus Stjerne Third: Johnny Frederiksen Second: Mikkel Poulsen Lead: Troels Harry Alternate: Oliver Dupont | Kisakallio CC, Lohja Skip: Aku Kauste Third: Kasper Hakunti Second: Pauli Jäämies Lead: Janne Pitko Alternate: Kalle Kiiskinen |
Germany | Norway | Japan |
Baden Hills G&CC, Rheinmünster Skip: Alexander Baumann Third: Manuel Walter Second: Marc Muskatewitz Lead: Sebastian Schweizer Alternate: Daniel Rothballer | Snarøen CC, Oslo Skip: Thomas Ulsrud Third: Torger Nergård Second: Christoffer Svae Lead: Håvard Vad Petersson Alternate: Markus Snøve Høiberg | Karuizawa CC, Karuizawa Skip: Yusuke Morozumi Third: Tetsuro Shimizu Second: Tsuyoshi Yamaguchi Lead: Kosuke Morozumi Alternate: Yasumasa Tanida |
Russia | Scotland | South Korea |
Adamant CC, Saint Petersburg Skip: Alexey Tselousov Third: Artyom Shmakov Second: Roman Kutuzov Lead: Alexey Timofeev Alternate: Aleksandr Kozyrev | Curl Aberdeen, Aberdeen Skip: Tom Brewster Third: Glen Muirhead Second: Ross Paterson Lead: Hammy McMillan Jr. Alternate: Scott Andrews | Gangwon Curling, Gangwon Province Skip: Kim Soo-hyuk Third: Kim Tae-hwan Second: Park Jong-duk Lead: Nam Yoon-ho Alternate: Yoo Min-hyeon |
Sweden | Switzerland | United States[2] |
Karlstads CK, Karlstad Skip: Niklas Edin Third: Oskar Eriksson Second: Kristian Lindström Lead: Christoffer Sundgren Alternate: Henrik Leek | CC Adelboden, Adelboden Skip: Sven Michel Third: Marc Pfister Second: Enrico Pfister Lead: Simon Gempeler Alternate: Raphael Märki | Duluth CC, Duluth Skip: John Shuster Third: Tyler George Second: Matt Hamilton Lead: John Landsteiner Alternate: Kroy Nernberger |
Round-robin standings
Final round-robin standings
Round-robin results
All draw times are listed in Central European Summer Time (UTC+2).
Draw 1
Saturday, April 2, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Edin) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 8 |
Japan (Morozumi) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
South Korea (Kim) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | X | 3 |
Scotland (Brewster) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 3 | 0 | 2 | X | X | 9 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Norway (Ulsrud) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 | 3 | X | X | 11 |
Russia (Tselousov) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Germany (Baumann) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Switzerland (Michel) | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | X | 8 |
Draw 2
Saturday, April 2, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Russia (Tselousov) | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 9 |
South Korea (Kim) | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
United States (Shuster) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Denmark (Stjerne) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | X | X | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Koe) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | X | 7 |
Finland (Kauste) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Norway (Ulsrud) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 |
Scotland (Brewster) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Draw 3
Sunday, April 3, 9:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Michel) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Sweden (Edin) | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | X | 9 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Germany (Baumann) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | X | 3 |
Japan (Morozumi) | 0 | 3 | 0 | 1 | 3 | 0 | 1 | 0 | X | X | 8 |
Draw 4
Sunday, April 3, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Denmark (Stjerne) | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 8 |
Canada (Koe) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 11 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Brewster) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | X | 6 |
Russia (Tselousov) | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | X | 9 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
South Korea (Kim) | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Norway (Ulsrud) | 0 | 4 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 9 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
United States (Shuster) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 7 |
Finland (Kauste) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Draw 5
Sunday, April 3, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Japan (Morozumi) | 1 | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 9 |
Switzerland (Michel) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Canada (Koe) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 10 |
United States (Shuster) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 9 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Finland (Kauste) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 2 |
Denmark (Stjerne) | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | 0 | 3 | X | X | X | 9 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Edin) | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 8 |
Germany (Baumann) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 |
Draw 6
Monday, April 4, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Germany (Baumann) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | X | 2 |
Norway (Ulsrud) | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 3 | X | X | X | X | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Michel) | 3 | 0 | 3 | 0 | 4 | 2 | X | X | X | X | 12 |
South Korea (Kim) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | X | X | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Sweden (Edin) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 4 |
Russia (Tselousov) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Japan (Morozumi) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 6 |
Scotland (Brewster) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Draw 7
Monday, April 4, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
South Korea (Kim) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Finland (Kauste) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Norway (Ulsrud) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 8 |
Denmark (Stjerne) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Brewster) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Canada (Koe) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Russia (Tselousov) | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 6 |
United States (Shuster) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | X | 9 |
Draw 8
Monday, April 4, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
United States (Shuster) | 0 | 3 | 0 | 4 | 0 | 1 | X | X | X | X | 8 |
Sweden (Edin) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | X | 3 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Koe) | 0 | 1 | 2 | 5 | 1 | 0 | X | X | X | X | 9 |
Japan (Morozumi) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | X | X | X | 2 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Denmark (Stjerne) | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 | 2 | X | X | X | 9 |
Germany (Baumann) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | 1 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Finland (Kauste) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 4 | 12 |
Switzerland (Michel) | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Draw 9
Tuesday, April 5, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Denmark (Stjerne) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Japan (Morozumi) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Finland (Kauste) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | X | 8 |
Sweden (Edin) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | X | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
United States (Shuster) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | X | 9 |
Switzerland (Michel) | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Koe) | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | X | 6 |
Germany (Baumann) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Draw 10
Tuesday, April 5, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Switzerland (Michel) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Scotland (Brewster) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Germany (Baumann) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | X | X | 7 |
Russia (Tselousov) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Japan (Morozumi) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 6 |
South Korea (Kim) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Edin) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 4 |
Norway (Ulsrud) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | X | 6 |
Draw 11
Tuesday, April 5, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Russia (Tselousov) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Canada (Koe) | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | X | X | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Scotland (Brewster) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 7 |
United States (Shuster) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 9 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Norway (Ulsrud) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | X | 7 |
Finland (Kauste) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
South Korea (Kim) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 2 | 8 |
Denmark (Stjerne) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 |
Draw 12
Wednesday, April 6, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Norway (Ulsrud) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | X | X | 3 |
United States (Shuster) | 1 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | X | X | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
South Korea (Kim) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 2 |
Canada (Koe) | 1 | 0 | 3 | 1 | 1 | 0 | 3 | X | X | X | 9 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Russia (Tselousov) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | X | 1 |
Denmark (Stjerne) | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 4 | X | X | X | X | 9 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Brewster) | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 3 | X | X | 7 |
Finland (Kauste) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 3 |
Draw 13
Wednesday, April 6, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Finland (Kauste) | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 4 | X | X | X | X | 9 |
Germany (Baumann) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | X | 1 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Denmark (Stjerne) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Switzerland (Michel) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Canada (Koe) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 |
Sweden (Edin) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
United States (Shuster) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Japan (Morozumi) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 8 |
Draw 14
Wednesday, April 6, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Edin) | 2 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 7 |
South Korea (Kim) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Japan (Morozumi) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 6 |
Norway (Ulsrud) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Germany (Baumann) | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Scotland (Brewster) | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Michel) | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 6 |
Russia (Tselousov) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Draw 15
Thursday, April 7, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Scotland (Brewster) | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 6 |
Denmark (Stjerne) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Russia (Tselousov) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Finland (Kauste) | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 2 | X | X | 9 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
South Korea (Kim) | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 6 |
United States (Shuster) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Norway (Ulsrud) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Canada (Koe) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 6 |
Draw 16
Thursday, April 7, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Japan (Morozumi) | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | X | X | X | X | 7 |
Russia (Tselousov) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | X | 2 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Edin) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Scotland (Brewster) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Michel) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Norway (Ulsrud) | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Germany (Baumann) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 |
South Korea (Kim) | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 9 |
Draw 17
Thursday, April 7, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Koe) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | X | 8 |
Switzerland (Michel) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
United States (Shuster) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 6 |
Germany (Baumann) | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Finland (Kauste) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Japan (Morozumi) | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Denmark (Stjerne) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 8 |
Sweden (Edin) | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 7 |
Playoffs
1 vs. 2
Friday, April 8, 19:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Koe) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | X | 5 |
Denmark (Stjerne) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 3 |
3 vs. 4
Saturday, April 9, 14:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Japan (Morozumi) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 |
United States (Shuster) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 5 |
Semifinal
Saturday, April 9, 19:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Denmark (Stjerne) | 2 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | X | X | 9 |
United States (Shuster) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 3 |
Bronze medal game
Sunday, April 10, 10:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Japan (Morozumi) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 6 |
United States (Shuster) | 3 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 8 |
Final
Sunday, April 10, 15:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Koe) | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 5 |
Denmark (Stjerne) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
2016 World Men's Curling Championship winner |
Canada 35th title |
Statistics
Top 5 player percentages
Round robin only
References
- General
- "2016 World Men's Curling Championship". World Curling Federation. Archived from the original on 2016-04-05. Retrieved 2015-11-13.
- Specific
- ^ "Kevin Koe, Canada claim men's world curling title". CBC.
- ^ "Team Clark sweeps up national title". USA Curling. 13 February 2016. Archived from the original on February 17, 2016. Retrieved 18 February 2016.
External links
|
---|
Summer sports & indoor sports | |
---|
Winter sports | |
---|
Cue & mind sports | |
---|
Motor sports | |
---|