Mistrzostwa Europy U-18 w Rugby Union Mężczyzn 2014
| |||
Dyscyplina | rugby union | ||
---|---|---|---|
Organizator | FIRA–AER | ||
Szczegóły turnieju | |||
Gospodarz | Wielkopolska, Polska | ||
Otwarcie | 3 kwietnia 2014 | ||
Zamknięcie (finał) | 19 kwietnia 2014 | ||
Liczba drużyn | 31 (z 1 konfederacji) | ||
Liczba aren | 12 (w 12 miastach) | ||
I miejsce | Anglia U-18 | ||
II miejsce | Irlandia U-18 | ||
III miejsce | Walia U-18 | ||
Statystyki turnieju | |||
Liczba meczów | 46 | ||
Strona internetowa |
Mistrzostwa Europy U-18 w Rugby Union Mężczyzn 2014 – piętnaste mistrzostwa Europy U-18 w rugby union mężczyzn, oficjalne międzynarodowe zawody rugby union o zasięgu kontynentalnym organizowane przez FIRA–AER mające na celu wyłonienie najlepszej w Europie męskiej reprezentacji narodowej złożonej z zawodników do lat osiemnastu. Zostały rozegrane w formie pięciu turniejów w pięciu hierarchicznie ułożonych dywizjach w okresie od 3 do 19 kwietnia 2014 roku. W walce o tytuł mistrzowski wzięło udział osiem zespołów, pozostałe drużyny, które przystąpiły do rozgrywek, wystąpiły zaś w niższych dywizjach.
Informacje ogólne
Dwadzieścia cztery uczestniczące reprezentacje zostały podzielone na trzy hierarchicznie ułożone ośmiozespołowe dywizje i rozstawione w nich na według wyników osiągniętych w poprzednich mistrzostwach oraz turnieju kwalifikacyjnym do rozgrywek elity[1][2]. Mecze we wszystkich dywizjach zostały rozegrane trzyetapowym systemem pucharowym[3]. Mecze gościło dziesięć wielkopolskich miast – Gniezno, Opalenica, Plewiska, Pniewy, Pobiedziska, Poznań, Szamotuły, Wolsztyn, Wronki i Żerków[4]. Zespół mógł się składać z maksymalnie dwudziestu sześciu zawodników urodzonych w latach 1996–1997[5].
Osiem najsłabszych europejskich zespołów rywalizowało natomiast w dwóch czterozespołowych dywizjach C i D na Węgrzech oraz w Bośni i Hercegowinie w pierwszej połowie kwietnia 2014 roku[6]. Po wycofaniu się Grecji Dywizja D rozegrała zawody w zmniejszonej do trzech drużyn obsadzie.
Tytuł mistrzowski obronili Anglicy, w niższych dywizjach zwyciężyły odpowiednio Rosja, Szwecja, Łotwa i Mołdawia[7][8][9][10].
Pomiędzy dywizjami istnieje system awansów i spadków – najsłabszy zespół dywizji A, B i C został zastąpiony odpowiednio przez zwycięzcę dywizji B, C i D.
Badania antydopingowe przeprowadzone podczas zawodów nie dały żadnego wyniku pozytywnego[11].
Turniej kwalifikacyjny
W rozegranym w Lizbonie turnieju wzięli udział finaliści Dywizji A oraz najsłabszy zespół rozgrywek Elity poprzedniej edycji. Zwycięzca turnieju zyskiwał awans do najwyższej klasy rozgrywkowej[12][13][14]. Z uwagi na fakt, iż w zespole rosyjskim znajdowali się zawodnicy, których wiek nie mieścił się w widełkach ustalonych przez regulamin rozgrywek, wyniki meczów z ich udziałem zostały zweryfikowane jako walkowery[15][16].
26 października 2013 18:00 | Portugalia U-18 | 20:0 | Rosja U-18 | Lizbona |
Relacja |
28 października 2013 16:00 | Rosja U-18 | 0:20 | Hiszpania U-18 | Lizbona |
Relacja |
01 listopada 2013 19:00 | Portugalia U-18 | 31:19 | Hiszpania U-18 | Lizbona |
Relacja |
Elita
Mecze o miejsca 1–4
Ćwierćfinały | Półfinały | Finał | ||||||||
11 kwietnia 2014 | ||||||||||
Anglia U-18 | 62 | |||||||||
15 kwietnia 2014 | ||||||||||
Portugalia U-18 | 5 | |||||||||
Anglia U-18 | 11 | |||||||||
11 kwietnia 2014 | ||||||||||
Walia U-18 | 9 | |||||||||
Szkocja U-18 | 21 | |||||||||
19 kwietnia 2014 | ||||||||||
Walia U-18 | 23 | |||||||||
Anglia U-18 | 30 | |||||||||
11 kwietnia 2014 | ||||||||||
Irlandia U-18 | 14 | |||||||||
Francja U-18 | 29 | |||||||||
15 kwietnia 2014 | ||||||||||
Włochy U-18 | 7 | |||||||||
Francja U-18 | 11 | Mecz o 3. miejsce | ||||||||
11 kwietnia 2014 | ||||||||||
Irlandia U-18 | 24 | |||||||||
Irlandia U-18 | 20 | Walia U-18 | 31 | |||||||
Gruzja U-18 | 10 | Francja U-18 | 30 | |||||||
19 kwietnia 2014 | ||||||||||
11 kwietnia 2014 12:00 | Anglia U-18 | 62:5 | Portugalia U-18 | Stadion Sportowy, Plewiska |
Relacja |
11 kwietnia 2014 14:00 | Szkocja U-18 | 21:23 | Walia U-18 | Stadion Miejski, Pobiedziska |
Relacja |
11 kwietnia 2014 16:00 | Francja U-18 | 29:7 | Włochy U-18 | Stadion Sportowy, Plewiska |
Relacja |
11 kwietnia 2014 14:00 | Irlandia U-18 | 20:10 | Gruzja U-18 | Stadion Miejski im. Jana Wojdy, Opalenica |
Relacja |
15 kwietnia 2014 14:00 | Anglia U-18 | 11:9 | Walia U-18 | Stadion Miejski, Pobiedziska |
Relacja |
15 kwietnia 2014 16:00 | Francja U-18 | 11:24 | Irlandia U-18 | Stadion Sportowy, Plewiska |
Relacja |
19 kwietnia 2014 16:30 | Anglia U-18 | 30:14 | Irlandia U-18 | Stadion Amiki, Wronki |
Relacja |
19 kwietnia 2014 12:30 | Walia U-18 | 31:30 | Francja U-18 | Stadion Amiki, Wronki |
Relacja |
Mecze o miejsca 5–8
Półfinały | Finał | |||||
15 kwietnia 2014 | ||||||
Portugalia U-18 | 11 | |||||
Szkocja U-18 | 35 | |||||
19 kwietnia 2014 | ||||||
Szkocja U-18 | 24 | |||||
Włochy U-18 | 15 | |||||
Mecz o 3. miejsce | ||||||
15 kwietnia 2014 | 19 kwietnia 2014 | |||||
Włochy U-18 | 15 | Portugalia U-18 | 3 | |||
Gruzja U-18 | 13 | Gruzja U-18 | 26 |
15 kwietnia 2014 12:00 | Portugalia U-18 | 11:35 | Szkocja U-18 | Stadion Miejski im. Jana Wojdy, Opalenica |
Relacja |
15 kwietnia 2014 16:00 | Włochy U-18 | 15:13 | Gruzja U-18 | Stadion Miejski im. Jana Wojdy, Opalenica |
Relacja |
19 kwietnia 2014 11:00 | Szkocja U-18 | 24:15 | Włochy U-18 | Stadion Sportowy, Plewiska |
Relacja |
19 kwietnia 2014 11:00 | Portugalia U-18 | 3:26 | Gruzja U-18 | Stadion Miejski im. Jana Wojdy, Opalenica |
Relacja |
Dywizja A
Mecze o miejsca 1–4
Ćwierćfinały | Półfinały | Finał | ||||||||
12 kwietnia 2014 | ||||||||||
Hiszpania U-18 | 33 | |||||||||
15 kwietnia 2014 | ||||||||||
Holandia U-18 | 26 | |||||||||
Hiszpania U-18 | 17 | |||||||||
12 kwietnia 2014 | ||||||||||
Rumunia U-18 | 15 | |||||||||
Niemcy U-18 | 3 | |||||||||
18 kwietnia 2014 | ||||||||||
Rumunia U-18 | 19 | |||||||||
Hiszpania U-18 | 3 | |||||||||
12 kwietnia 2014 | ||||||||||
Rosja U-18 | 27 | |||||||||
Rosja U-18 | 20 | |||||||||
15 kwietnia 2014 | ||||||||||
Belgia U-18 | 20 | |||||||||
Rosja U-18 | 39 | Mecz o 3. miejsce | ||||||||
12 kwietnia 2014 | ||||||||||
Polska U-18 | 12 | |||||||||
Polska U-18 | 15 | Rumunia U-18 | 41 | |||||||
Czechy U-18 | 0 | Polska U-18 | 7 | |||||||
18 kwietnia 2014 | ||||||||||
12 kwietnia 2014 12:00 | Hiszpania U-18 | 33:26 | Holandia U-18 | Stadion im. Stanisława Kurowskiego, Szamotuły |
Relacja |
12 kwietnia 2014 16:00 | Niemcy U-18 | 3:19 | Rumunia U-18 | Stadion Posnanii, Poznań |
Relacja |
12 kwietnia 2014 16:00 | Rosja U-18 | 20:20 | Belgia U-18 | Stadion im. Stanisława Kurowskiego, Szamotuły |
Relacja |
12 kwietnia 2014 14:00 | Polska U-18 | 15:0 | Czechy U-18 | Stadion Miejski, Pniewy |
Relacja |
15 kwietnia 2014 16:00 | Hiszpania U-18 | 17:15 | Rumunia U-18 | Stadion Miejski, Pniewy |
Relacja |
15 kwietnia 2014 14:00 | Rosja U-18 | 39:12 | Polska U-18 | Stadion Miejski, Gniezno |
Relacja |
18 kwietnia 2014 17:00 | Hiszpania U-18 | 3:27 | Rosja U-18 | Stadion Sportowy, Plewiska |
Relacja |
18 kwietnia 2014 15:00 | Rumunia U-18 | 41:7 | Polska U-18 | Stadion Posnanii, Poznań |
Relacja |
Mecze o miejsca 5–8
Półfinały | Finał | |||||
15 kwietnia 2014 | ||||||
Holandia U-18 | 10 | |||||
Niemcy U-18 | 12 | |||||
18 kwietnia 2014 | ||||||
Niemcy U-18 | 12 | |||||
Belgia U-18 | 9 | |||||
Mecz o 3. miejsce | ||||||
15 kwietnia 2014 | 18 kwietnia 2014 | |||||
Belgia U-18 | 40 | Holandia U-18 | 46 | |||
Czechy U-18 | 0 | Czechy U-18 | 7 |
15 kwietnia 2014 16:00 | Holandia U-18 | 10:12 | Niemcy U-18 | Stadion Posnanii, Poznań |
Relacja |
15 kwietnia 2014 12:00 | Belgia U-18 | 40:0 | Czechy U-18 | Stadion Miejski, Pniewy |
Relacja |
18 kwietnia 2014 16:00 | Niemcy U-18 | 12:9 | Belgia U-18 | Stadion Miejski, Pniewy |
Relacja |
18 kwietnia 2014 12:00 | Holandia U-18 | 46:7 | Czechy U-18 | Stadion im. Stanisława Kurowskiego, Szamotuły |
Relacja |
Dywizja B
Mecze o miejsca 1–4
Ćwierćfinały | Półfinały | Finał | ||||||||
12 kwietnia 2014 | ||||||||||
Szwecja U-18 | 82 | |||||||||
16 kwietnia 2014 | ||||||||||
Austria U-18 | 6 | |||||||||
Szwecja U-18 | 26 | |||||||||
12 kwietnia 2014 | ||||||||||
Luksemburg U-18 | 22 | |||||||||
Luksemburg U-18 | 23 | |||||||||
19 kwietnia 2014 | ||||||||||
Litwa U-18 | 7 | |||||||||
Szwecja U-18 | 37 | |||||||||
12 kwietnia 2014 | ||||||||||
Szwajcaria U-18 | 19 | |||||||||
Chorwacja U-18 | 0 | |||||||||
16 kwietnia 2014 | ||||||||||
Szwajcaria U-18 | 24 | |||||||||
Szwajcaria U-18 | 15 | Mecz o 3. miejsce | ||||||||
12 kwietnia 2014 | ||||||||||
Ukraina U-18 | 10 | |||||||||
Ukraina U-18 | 24 | Luksemburg U-18 | 27 | |||||||
Serbia U-18 | 15 | Ukraina U-18 | 14 | |||||||
19 kwietnia 2014 | ||||||||||
12 kwietnia 2014 12:00 | Szwecja U-18 | 82:6 | Austria U-18 | Stadion Miejski, Gniezno |
Relacja |
12 kwietnia 2014 15:30 | Luksemburg U-18 | 23:7 | Litwa U-18 | Stadion Sportowy im. Janusza Jajczyka, Żerków |
Relacja |
12 kwietnia 2014 13:00 | Chorwacja U-18 | 0:24 | Szwajcaria U-18 | Stadion Sportowy im. Janusza Jajczyka, Żerków |
Relacja |
12 kwietnia 2014 16:00 | Ukraina U-18 | 24:15 | Serbia U-18 | Stadion Miejski, Gniezno |
Relacja |
16 kwietnia 2014 16:00 | Szwecja U-18 | 26:22 | Luksemburg U-18 | Stadion Miejski, Gniezno |
Relacja |
16 kwietnia 2014 15:30 | Szwajcaria U-18 | 15:10 | Ukraina U-18 | Stadion Sportowy im. Janusza Jajczyka, Żerków |
Relacja |
19 kwietnia 2014 11:00 | Szwecja U-18 | 37:19 | Szwajcaria U-18 | Stadion Miejski, Gniezno |
Relacja |
19 kwietnia 2014 11:00 | Luksemburg U-18 | 27:14 | Ukraina U-18 | Stadion Miejski, Pobiedziska |
Relacja |
Mecze o miejsca 5–8
Półfinały | Finał | |||||
16 kwietnia 2014 | ||||||
Austria U-18 | 0 | |||||
Litwa U-18 | 65 | |||||
19 kwietnia 2014 | ||||||
Litwa U-18 | 0 | |||||
Serbia U-18 | 20 | |||||
Mecz o 3. miejsce | ||||||
16 kwietnia 2014 | 19 kwietnia 2014 | |||||
Chorwacja U-18 | 9 | Austria U-18 | 0 | |||
Serbia U-18 | 17 | Chorwacja U-18 | 29 |
16 kwietnia 2014 12:00 | Austria U-18 | 0:65 | Litwa U-18 | Stadion Miejski, Gniezno |
Relacja |
16 kwietnia 2014 13:00 | Chorwacja U-18 | 9:17 | Serbia U-18 | Stadion Sportowy im. Janusza Jajczyka, Żerków |
Relacja |
19 kwietnia 2014 12:00 | Litwa U-18 | 0:20 | Serbia U-18 | MOSiR Stadion, Wolsztyn |
Relacja |
19 kwietnia 2014 12:00 | Austria U-18 | 0:29 | Chorwacja U-18 | Stadion im. Stanisława Kurowskiego, Szamotuły |
Relacja |
Dywizja C
Półfinały | Finał | |||||
9 kwietnia 2014 | ||||||
Łotwa U-18 | 32 | |||||
Dania U-18 | 14 | |||||
12 kwietnia 2014 | ||||||
Łotwa U-18 | 24 | |||||
Węgry U-18 | 6 | |||||
Mecz o 3. miejsce | ||||||
9 kwietnia 2014 | 12 kwietnia 2014 | |||||
Bułgaria U-18 | 7 | Dania U-18 | 9 | |||
Węgry U-18 | 28 | Bułgaria U-18 | 5 |
9 kwietnia 2014 17:00 | Łotwa U-18 | 32:14 | Dania U-18 | Ostrzyhom |
Relacja |
9 kwietnia 2014 15:00 | Bułgaria U-18 | 7:28 | Węgry U-18 | Ostrzyhom |
Relacja |
12 kwietnia 2014 15:00 | Łotwa U-18 | 24:6 | Węgry U-18 | Ostrzyhom |
Relacja |
12 kwietnia 2014 13:00 | Dania U-18 | 9:5 | Bułgaria U-18 | Ostrzyhom |
Relacja |
Dywizja D
Poz. | Drużyna | Mecze | Punkty | Pkt | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
M | W | R | P | + | - | +/- | |||
1. | Andora U-18 | 2 | 2 | 0 | 0 | 17 | 3 | +14 | 6 |
2. | Mołdawia U-18 | 2 | 0 | 1 | 1 | 11 | 15 | -4 | 3 |
3. | Bośnia i Hercegowina U-18 | 2 | 0 | 1 | 1 | 8 | 18 | -10 | 3 |
3 kwietnia 2014 | Mołdawia U-18 | 7:11 | Bośnia i Hercegowina U-18 | Zenica |
Relacja |
3 kwietnia 2014 14:00 | Andora U-18 | 16:0 | Bośnia i Hercegowina U-18 | Zenica |
Relacja |
3 kwietnia 2014 15:10 | Mołdawia U-18 | 3:5 | Andora U-18 | Zenica |
Relacja |
5 kwietnia 2014 13:00 | Andora U-18 | 3:7 | Mołdawia U-18 | Zenica |
Relacja |
5 kwietnia 2014 14:05 | Bośnia i Hercegowina U-18 | 0:10 | Mołdawia U-18 | Zenica |
Relacja |
5 kwietnia 2014 15:10 | Andora U-18 | 8:8 | Bośnia i Hercegowina U-18 | Zenica |
Relacja |
Przypisy
- ↑ Drużyny. eurorugby2014.pl. [dostęp 2014-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-04-13)]. (ang.).
- ↑ 2014 - European Championship. fira-aer-rugby.com. [dostęp 2014-04-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-04-22)]. (ang.).
- ↑ Program Mistrzostw Europy U18 w Rugby. eurorugby2014.pl. [dostęp 2014-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-04-13)]. (ang.).
- ↑ Stadiony. eurorugby2014.pl. [dostęp 2014-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-04-14)]. (ang.).
- ↑ 2014 U18 Trophy MANUAL. fira-aer-rugby.com. [dostęp 2014-04-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-04-24)]. (ang.).
- ↑ 2014 - Division C & D. fira-aer-rugby.com. [dostęp 2014-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-07-19)]. (ang.).
- ↑ ENGLAND TRIUMPHANT IN OUTSTANDING UNDER 18 FINAL. fira-aer-rugby.com. [dostęp 2014-04-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-11)]. (ang.).
- ↑ Under 18 Division A – Joy for Russia. fira-aer-rugby.com. [dostęp 2014-04-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-04-21)]. (ang.).
- ↑ U18 – Latvia and Moldavia promoted in 2015. fira-aer-rugby.com. [dostęp 2014-04-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-04-22)]. (ang.).
- ↑ England crowned Europe U18 champions. irb.com. [dostęp 2014-04-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-04-22)]. (ang.).
- ↑ U18 : All the Anti-doping controls are negative. rugbyeurope.eu. [dostęp 2014-06-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-06-26)]. (ang.).
- ↑ U18 2014 - Elite Qualifier. fira-aer-rugby.com. [dostęp 2014-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-18)]. (ang.).
- ↑ Recap - Final Day of the Under18 Qualifier for the 2014 Euro. fpr.pt. [dostęp 2014-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-18)]. (ang.).
- ↑ U19 EUROPEAN CHAMPIONSHIP 2013 & U18 QUALIFIER TOURNAMENT MANUAL. fira-aer-rugby.com. [dostęp 2014-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-18)]. (ang.).
- ↑ Recap - Day 1 of the Under18 Qualifier for the 2014 Euro. fpr.pt. [dostęp 2014-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-18)]. (ang.).
- ↑ Recap - Day 2 of the Under18 Qualifier for the 2014 Euro. fpr.pt. [dostęp 2014-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-18)]. (ang.).
Bibliografia
- Elite Division. fira-aer-rugby.com. [dostęp 2014-04-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-04-22)]. (ang.).
- Division A. fira-aer-rugby.com. [dostęp 2014-04-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-04-22)]. (ang.).
- Division B. fira-aer-rugby.com. [dostęp 2014-04-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-04-22)]. (ang.).
- Division C. fira-aer-rugby.com. [dostęp 2014-04-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-04-14)]. (ang.).
- Division D. fira-aer-rugby.com. [dostęp 2014-04-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-04-22)]. (ang.).
Linki zewnętrzne
- Strona mistrzostw. eurorugby2014.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-19)]. (pol. • ang.)
- Strona FIRA-AER (ang.)