SUS under Vinter-OL 1992
Samveldet av uavhengige stater under De olympiske leker | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ||||||||
Samveldet av uavhengige stater under Vinter-OL 1992 i Albertville | ||||||||
Deltakere | 129 utøvere i 9 idretter | |||||||
Flaggbærer | Valerij Medvedtsev | |||||||
Medaljer: Rang: 2 | Gull 9 | Sølv 6 | Bronse 8 | Totalt 23 | ||||
Olympisk historie (oversikt) | ||||||||
Sommerleker | ||||||||
1992 | ||||||||
Vinterleker | ||||||||
1992 | ||||||||
Andre relaterte deltakelser | ||||||||
Det russiske keiserdømmet(1900–1912) Sovjetunionen (1952–1988) Russland (1994–2016) Olympiske utøvere fra Russland (2018) Russiske utøvere (2020–2022) |
SUS under Vinter-OL 1992. 129 sportsutøvere fra seks av tidligere Sovjetunionens femten republikker konkurrerte for Samveldet av uavhengige stater under Vinter-OL 1992 i Albertville i Frankrike. De seks statene var Russland, Ukraina, Kasakhstan, Belarus, Usbekistan og Armenia. SUS ble nest beste «nasjon» med ni gull-, seks sølv- og åtte bronsemedaljer. Skiskytteren Valerij Medvedtsev var SUSs flaggbærer, han bar et OL-flagg under åpningsseremonien.
Medaljer
1992 Albertville | Gull | Sølv | Bronse | Total |
---|---|---|---|---|
SUS | 9 | 6 | 8 | 23 |
Medaljevinnerne
SUS under vinter-OL 1992 i Albertville | ||||
---|---|---|---|---|
Medaljer | Utøvere | Sport | Øvelse | Resultat |
Ljubov Jegorova | Langrenn | 15 km klassisk stil, damer | 42.20,8 | |
Ljubov Jegorova | Langrenn | 15 km jaktstart, damer | 40.08,4 | |
Viktor Petrenko | Kunstløp | single, menn | ||
Jevgenij Redkin | Skiskyting | 20 km, menn | 57.34,4 | |
Anfisa Reztsova | Skiskyting | 7,5 km, damer | 24.29,7 | |
Natalja Misjkutjonok Artur Dmitrijev | Kunstløp | parløp | ||
Marina Klimova Sergej Ponomarenko | Kunstløp | isdans | ||
Jelena Välbe Raisa Smetanina Larisa Lazutina Ljubov Jegorova | Langrenn | 4 x 5 km stafett, damer | 59.34,8 | |
SUS ishockeylag | Ishockey | ishockey, menn | ||
Ljubov Jegorova | Langrenn | 5 km klassisk stil, damer | 14.14,7 | |
Ljubov Jegorova | Langrenn | 30 km klassisk stil, damer | 1.22.52,0 | |
Jelizaveta Kozjevnikova | Freestyle | kulekjøring damer | 23,50 | |
Svetlana Petsjerskaja | Skiskyting | 15 km, damer | 51.58,5 | |
Valerij Medvedtsev Aleksandr Popov Valerij Kirijenko Sergej Tsjepikov | Skiskyting | 4 x 7,5 km stafett, menn | 1.25.06,3 | |
Jelena Betsjke Denis Petrov | Kunstløp | parløp | ||
Jelena Belova | Skiskyting | 7,5 km, damer | 24.50,8 | |
Jelena Välbe | Langrenn | 5 km klassisk stil, damer | 14.22,7 | |
Jelena Välbe | Langrenn | 15 km klassisk stil, damer | 43.42,3 | |
Jelena Välbe | Langrenn | 30 km klassisk stil, damer | 1.24.13,9 | |
Jelena Välbe | Langrenn | 15 km jaktstart, damer | 40.52,7 | |
Jelena Belova Anfisa Reztsova Jelena Melnikova | Skiskyting | 3 x 7,5 km stafett, damer | 1.16.54,6 | |
Maja Usova Aleksander Zjulin | Kunstløp | isdans | ||
Julija Alagulova Natalja Issakova Viktoria Troitskaja Julija Vlasova | Kortbaneløp | 3000 meter stafett, damer | 4.42,69 |