Etelä-Korea kesäolympialaisissa 2016
Etelä-Korea olympialaisissa | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
| ||||||
Maakoodi | KOR | |||||
Kotisivu | www | |||||
Kesäolympialaiset 2016 (Rio de Janeiro) | ||||||
Urheilijoita | 204 urheilijaa 24 urheilumuodossa | |||||
| ||||||
Kesäolympialaiset | ||||||
Talviolympialaiset | ||||||
Etelä-Korea muissa olympialaisissa | ||||||
Korea (2018) | ||||||
Infobox OK |
Etelä-Korea osallistui vuoden 2016 kesäolympialaisiin 204 urheilijan voimin 24 lajissa. Kisojen avajaisissa joukkueen lipunkantajana toimi miekkailija Gu Bon-gil.[1]
Joukkue
Jousiammunta
- Pääartikkeli: Jousiammunta kesäolympialaisissa 2016
- Miehet
Urheilija | Kilpailu | Ranking-kierros | 1. pudotuskierros | 2. pudotuskierros | 3. pudotuskierros | Puolivälierä | Välierä | Loppukilpailu | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tulos | Sijoitus | Vastustaja Tulos | Vastustaja Tulos | Vastustaja Tulos | Vastustaja Tulos | Vastustaja Tulos | Vastustaja Tulos | Sijoitus | ||
Kim Woo-jin | yksilö | 700 ME | 1. | Sutherland (ZIM) V 6–0 | Agatha (INA) T 2–6 | Karsiutui | ||||
Ku Bon-chan | 681 | 6. | Baláž (SVK) V 6–0 | Huston (GBR) V 6–0 | Floto (GER) V 6–4 | Worth (AUS) V 6–5 | Ellison (USA) V 6–5 | Valladont (FRA) V 7–3 | ||
Lee Seung-yun | 676 | 12. | Xavier (BRA) V 6–2 | Alvariño (ESP) V 7–1 | Das (IND) V 6–4 | van den Berg (NED) T 4–6 | Karsiutui | |||
Kim Woo-jin Ku Bon-chan Lee Seung-yun | joukkue | 2057 | 1. | N/A | Bye | Alankomaat V 6–0 | Australia V 6–0 | Yhdysvallat V 6–0 |
- Naiset
Urheilija | Kilpailu | Ranking-kierros | 1. pudotuskierros | 2. pudotuskierros | 3. pudotuskierros | Puolivälierä | Välierä | Loppukilpailu | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tulos | Sijoitus | Vastustaja Tulos | Vastustaja Tulos | Vastustaja Tulos | Vastustaja Tulos | Vastustaja Tulos | Vastustaja Tulos | Sijoitus | ||
Chang Hye-jin | yksilö | 666 | 2. | Tatafu (TGA) V 6–0 | Sichenikova (UKR) V 6–2 | Kang U-j (PRK) V 6–2 | Folkard (GBR) V 7–1 | Ki B-b (KOR) V 7–3 | Unruh (GER) V 6–2 | |
Choi Mi-sun | 669 | 1. | Camilo (DOM) V 6–0 | Le C-y (TPE) V 6–2 | Stepanova (RUS) V 7–3 | Valencia (RUS) T 0–6 | Karsiutui | |||
Ki Bo-bae | 663 | 3. | Anwar (KEN) V 7–1 | Marchenko (UKR) V 6–2 | Htwe (MYA) V 6–0 | Wu Jx (CHN) V 6–2 | Chang H-j (KOR) T 3–7 | Valencia (MEX) V 6–4 | ||
Chang Hye-jin Choi Mi-sun Ki Bo-bae | joukkue | 1998 | 1. | N/A | Bye | Japani V 5–1 | Kiinan Taipei V 5–1 | Venäjä V 5–1 |
Sulkapallo
- Pääartikkeli: Sulkapallo kesäolympialaisissa 2016
- Miehet
Urheilija | Laji | Alkulohkot | 2. kierros | Puolivälierät | Välierät | Loppuottelu | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Vastustaja Tulos | Vastustaja Tulos | Vastustaja Tulos | Sija | Vastustaja Tulos | Vastustaja Tulos | Vastustaja Tulos | Vastustaja Tulos | Sijoitus | ||
Lee Dong-keun | Kaksinpeli | Axelsen T (11–21, 13–21) | Ponsana T (19–21, 21–17, 16–21) | N/A | 2 | Karsiutui | ||||
Son Wan-ho | Pochtarev V (21–9, 21–15) | Maliekal V (21–10, 21–10) | N/A | 1 Q | Ng K L V (23–21, 21–17) | Chen L T (11–21, 21–18, 11–21) | Karsiutui | |||
Kim Gi-jung Kim Sa-rang | Nelinpeli | Boe / Mogensen V (21–15, 21–18) | Cwalina / Wacha V (21–14, 21–15) | Ellis / Langridge T (21–17, 23–25, 18–21) | 1 Q | N/A | Fu HF / Zhang N T (21–11, 18–21, 22–24) | Karsiutui | ||
Lee Yong-dae Yoo Yeon-seong | Lee S-m / Tsai C-h V (18–21, 21–13, 21–18) | Ivanov / Sozonov T (17–21, 21–19, 16–21) | Chau / Serasinghe V (21–14, 21–16) | 2 Q | N/A | Goh V S / Tan W K T (21–17, 18–21, 19–21) | Karsiutui |
Uinti
- Pääartikkeli: Uinti kesäolympialaisissa 2016
- Naiset
Urheilija | Matka | Alkuerät | Välierät | Loppukilpailu | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Aika | Sija | Aika | Sija | Aika | Sija | ||
An Se-hyeon | 100 m perhosuinti | 57,80 | 10. Q | 57,95 | 9. | Karsiutui | |
200 m perhosuinti | 2.08,42 | 13. Q | 2.08,69 | 13. | Karsiutui | ||
Back Su-yeon | 200 m rintauinti | 2.32,79 | 29. | Karsiutui | |||
Kim Seo-yeong | 200 m sekauinti | 2.11,75 | 10. Q | 2.12,15 | =12. | Karsiutui | |
Nam Yoo-sun | 2.16,11 | 32. | Karsiutui | ||||
Park Jin-young | 200 m perhosuinti | 2.09,99 | 21. | Karsiutui |
Yleisurheilu
- Pääartikkeli: Yleisurheilu kesäolympialaisissa 2016
- Miehet
- Juoksu- ja kävelylajit
Urheilija | Laji | Alkuerät | Puolivälierät | Välierät | Loppukilpailu | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Aika | Sija | Aika | Sija | Aika | Sija | Aika | Sija | ||
Byun Young-jun | 20 km kävely | N/A | |||||||
Choe Byeong-kwang | N/A | ||||||||
Kim Hyun-sub | 20 km kävely | N/A | |||||||
50 km kävely | N/A | ||||||||
Kim Kuk-young | 100 m | Bye | |||||||
Park Chil-sung | 50 km kävely | N/A | |||||||
Shim Jung-sub | Maraton | N/A | |||||||
Son Myeong-jun | N/A |
- Kenttälajit
Urheilija | Laji | Karsinta | Loppukilpailu | ||
---|---|---|---|---|---|
Tulos | Sija | Tulos | Sija | ||
Kim Deok-hyeon | Pituushyppy | ||||
Kolmiloikka | |||||
Woo Sang-hyeok | Korkeushyppy | ||||
Yun Seung-hyun |
- Naiset
- Juoksu- ja kävelylajit
Urheilija | Laji | Loppukilpailu | |
---|---|---|---|
Aika | Sija | ||
An Seul-ki | Maraton | ||
Jeon Yeong-eun | 20 km kävely | ||
Lee Da-seul | |||
Lee Jeong-eun | |||
Lim Kyung-hee | Maraton |
Lähteet
- ↑ The flagbearers for the Rio 2016 opening ceremony olympic.org. 5.8.2016. Kansainvälinen olympiakomitea. Viitattu 8.8.2016. (englanniksi)
Aiheesta muualla
- Kuvia tai muita tiedostoja aiheesta Etelä-Korea kesäolympialaisissa 2016 Wikimedia Commonsissa