Football tournament season
2023–24 FA Cup qualifying roundsTournament details |
---|
Country | England Wales |
---|
Teams | 640 |
---|
|
The 2023–24 FA Cup qualifying rounds opened the 143rd edition of the FA Cup, the world's oldest association football single knockout competition, organised by The Football Association, the governing body for the sport in England. 640 teams in the 5th to 10th tier of English football competed across six rounds for 32 spots in the First round proper.
Eligibility
Places for the FA Cup were capped at 732 to match the number of clubs in the top 9 tiers of English football, meaning 640 places were available in the qualifying competition.[1] Clubs from the 10th tier were accepted only where there was a shortage of teams due to higher ranked teams not applying or being ineligible for entry. This left seven places, which were awarded to the applicants from the 10th tier that had finished 2022–23 with the highest points per game, but that had not been promoted.[1]
Calendar
The draw for the extra preliminary round was made on 7 July 2023.[2] The seven clubs allowed entry from the 10th tier (Stockport Town, Hartpury University, Brislington, Wells City, Wendron United, Liskeard Athletic and Okehampton Argyle) were the lowest ranked teams to enter.[1]
Notes
Preliminary round
The draw for the preliminary round was made on 7 July 2023, following the draw for the extra preliminary round.[2] Okehampton Argyle were the sole team from Level 10 to progress to this stage.
Notes
First qualifying round
The draw for the first qualifying round was made on 21 August 2023.[4] Okehampton Argyle of the South West Peninsula League were the sole team from Level 10 to progress to this stage.
Upsets
Notes
- ^ a b c d (10) represents teams allocated to divisions at the 10th tier of English football (otherwise known as Step 6 of the National League System). (9) represents the 9th tier (Step 5 NLS). (8) represents the 8th tier (Step 4 NLS). (7) represents the 7th tier (Step 3 NLS).
Second qualifying round
The draw for the second qualifying round was made on 4 September 2023.[7] 14 clubs (Tadcaster Albion, Lincoln United, Worcester City, Steyning Town, Knaphill, Eastbourne United, Farnham Town, Reading City, Highworth Town, Emley, AFC Stoneham, Redhill, Bishop Auckland and Albion Sports) from Level 9 progressed to this round.
Tie | | Score | | Att. | Friday 15 September 2023 | 7 | Darlington (6) | 3–1 | Workington (7) | 982 | 47 | Ascot United (8) | 1–2 | Lewes (7) | 451 | 72 | Merthyr Town (7) | 1–1 | Taunton Town (6) | 1,583 | Saturday 16 September 2023 | 1 | Farsley Celtic (6) | 1–1 | Scarborough Athletic (6) | 691 | 2 | Blyth Spartans (6) | 1–1 | Bradford (Park Avenue) (7) | 663 | 3 | Hyde United (7) | 2–1 | Albion Sports (9) | 430 | 4 | FC United of Manchester (7) | 0–4 | Warrington Rylands 1906 (7) | 1,046 | 5 | Warrington Town (6) | 2–3 | Curzon Ashton (6) | 733 | 6 | Runcorn Linnets (8) | 1–1 | Chorley (6) | 907 | 8 | Lancaster City (7) | 4–1 | Marske United (7) | 395 | 9 | Spennymoor Town (6) | 2–2 | Marine (7) | 573 | 10 | Morpeth Town (7) | 3–0 | Southport (6) | 272 | 11 | Tadcaster Albion (9) | 1–3 | Chester (6) | 777 | 12 | South Shields (6) | 2–0 | Bishop Auckland (9) | 1,081 | 13 | Ashton United (7) | 2–2 | Atherton Collieries (7) | 265 | 14 | Whitby Town (7) | 2–1 | Prescot Cables (8) | 508 | 15 | Mossley (8) | 1–1 | Emley (9) | 433 | 16 | Halesowen Town (7) | 5–2 | Alvechurch (7) | 1,157 | 17 | Stourbridge (7) | 2–0 | Matlock Town (7) | 840 | 18 | Coalville Town (7) | 2–1 | Stafford Rangers (7) | 489 | 19 | Lincoln United (9) | 0–3 | Worksop Town (7) | 334 | 20 | Peterborough Sports (6) | 0–0 | Redditch United (7) | 227 | 21 | Nantwich Town (8) | 2–1 | Banbury United (6) | 415 | 22 | Barwell (7) | 1–2 | Bromsgrove Sporting (7) | 251 | 23 | Macclesfield (7) | 2–0 | Buxton (6) | 2,274 | 24 | Rushall Olympic (6) | 3–2 | Carlton Town (8) | 315 | 25 | Mickleover (7) | 3–1 | Spalding United (8) | 324 | 26 | Tamworth (6) | 2–1 | Harborough Town (8) | 840 | 27 | Hereford (6) | 2–0 | Anstey Nomads (8) | 1,208 | 28 | Worcester City (9) | 0–2 | Leek Town (8) | 720 | 29 | Cleethorpes Town (8) | 2–4 | Alfreton Town (6) | 301 | 30 | Scunthorpe United (6) | 0–0 | Brackley Town (6) | 1,909 | 31 | Boston United (6) | 4–0 | Leamington (7) | 1,130 | 32 | Kettering Town (7) | 1–0 | Sporting Khalsa (8) | 683 | 33 | Brightlingsea Regent (8) | 1–3 | Billericay Town (7) | 317 | 34 | Royston Town (7) | 1–3 | Hemel Hempstead Town (6) | 512 | 35 | King's Lynn Town (6) | 0–0 | Aveley (6) | 570 | 36 | Barton Rovers (8) | 1–1 | Wroxham (8) | 188 | 37 | Bishop's Stortford (6) | 3–3 | Biggleswade Town (8) | 397 | 38 | Leiston (7) | 1–2 | St Albans City (6) | 235 | 39 | Enfield Town (7) | 3–0 | Felixstowe & Walton (8) | 504 | 40 | Ware (8) | 3–3 | Chelmsford City (6) | 427 | 41 | Canvey Island (7) | 1–1 | Braintree Town (6) | 497 | 42 | Bedford Town (8) | 2–3 | Gorleston (8) | 413 | 44 | Hitchin Town (7) | 3–0 | AFC Sudbury (7) | 449 | 45 | Hashtag United (7) | 0–1 | Needham Market (7) | 245 | 46 | Witham Town (8) | 1–5 | Hornchurch (7) | 304 | 48 | Haringey Borough (7) | 4–2 | Tonbridge Angels (6) | 402 | 49 | Bracknell Town (7) | 2–1 | Havant & Waterlooville (6) | 292 | 50 | Margate (7) | 2–2 | Folkestone Invicta (7) | 692 | 51 | Dartford (6) | 2–3 | Welling United (6) | 1,031 | 52 | Sheppey United (8) | 3–0 | Burgess Hill Town (8) | 278 | 53 | Eastbourne Borough (6) | 0–1 | Worthing (6) | 1,028 | | |
Notes
- ^ a b c d (9) represents teams allocated to divisions at the 9th tier of English football (otherwise known as Step 5 of the National League System). (8) represents the 8th tier (Step 4 NLS). (7) represents the 7th tier (Step 3 NLS). (6) represents the 6th tier (Step 2 NLS).
Third qualifying round
The draw for the third qualifying round was made on 18 September 2023.[8] Emley was the sole team from Level 9 to progress to this stage.
Notes
- ^ a b c d (9) represents teams allocated to divisions at the 9th tier of English football (otherwise known as Step 5 of the National League System). (8) represents the 8th tier (Step 4 NLS). (7) represents the 7th tier (Step 3 NLS). (6) represents the 6th tier (Step 2 NLS).
Fourth qualifying round
The draw for the fourth qualifying round was made on 2 October 2023.[9] This round included five teams, Biggleswade Town, Leek Town, Ramsgate, Cray Valley (PM) and Sheppey United, from Level 8, the lowest-ranked teams left in the competition. The latter three sides in Ramsgate, Cray Valley Paper Mills and Sheppey United also became the lowest ranked sides this season to reach the first round proper, all three of which played in the Isthmian League South East Division.
Tie | | Score | | Att. | Saturday 14 October 2023 | 1 | Scarborough Athletic (6) | 2–2 | Oxford City (5) | 1,836 | 2 | Altrincham (5) | 0–1 | Oldham Athletic (5) | 3,874 | 3 | FC Halifax Town (5) | 0–1 | Marine (7) | 1,646 | 4 | Worksop Town (7) | 3–2 | Boston United (6) | 1,684 | 5 | AFC Fylde (5) | 3–1 | Leek Town (8) | 930 | 6 | Hereford (6) | 1–0 | Rochdale (5) | 2,817 | 7 | York City (5) | 0–0 | Needham Market (7) | 1,867 | 8 | Solihull Moors (5) | 4–1 | Biggleswade Town (8) | 878 | 9 | Chesterfield (5) | 5–0 | Kettering Town (7) | 5,156 | 10 | Alfreton Town (6) | 3–1 | Macclesfield (7) | 956 | 11 | Hartlepool United (5) | 0–2 | Chester (6) | 3,205 | 12 | Chelmsford City (6) | 2–2 | Whitby Town (7) | 1,053 | 13 | Curzon Ashton (6) | 1–0 | Tamworth (6) | 581 | 14 | Kidderminster Harriers (5) | 2–0 | Ashton United (7) | 2,064 | 15 | Stourbridge (7) | 0–3 | Gateshead (5) | 1,465 | 16 | Aldershot Town (5) | 4–1 | Lewes (7) | 1,758 | 17 | Torquay United (6) | 0–2 | Maidstone United (6) | 1,636 | 18 | AFC Totton (7) | 0–1 | Ramsgate (8) | 1,283 | 19 | Aveley (6) | 2–2 | Barnet (5) | 919 | 20 | Hemel Hempstead Town (6) | 0–0 | Woking (5) | 1,305 | 21 | Horsham (7) | 2–0 | Dorking Wanderers (5) | 1,980 | 22 | Eastleigh (5) | 1–0 | Dover Athletic (6) | 1,401 | | |
Notes
- ^ a b c d (8) represents teams allocated to divisions at the 8th tier of English football (otherwise known as Step 4 of the National League System). (7) represents the 7th tier (Step 3 NLS). (6) represents the 6th tier (Step 2 NLS). (5) represents the 5th tier (Step 1 NLS).
References
- ^ a b c "FIND OUT WHICH CLUBS ARE INVOLVED IN THE EMIRATES FA CUP, YOUTH CUP, TROPHY AND VASE". The FA. Retrieved 25 July 2023.
- ^ a b "FIRST DRAWS MADE FOR THE EMIRATES FA CUP, FA YOUTH CUP AND ISUZU FA TROPHY AND VASE". www.thefa.com. 7 July 2023. Retrieved 7 July 2023.
- ^ "Holyport FA Cup win declared 'null and void' after error". footballinberkshire.co.uk. 9 August 2023. Retrieved 9 August 2023.
- ^ "THE DRAW FOR THE FIRST ROUND QUALIFYING OF THE EMIRATES FA CUP HAS BEEN MADE". www.thefa.com. 21 August 2023. Retrieved 22 August 2023.
- ^ "Match Report: Knaphill v Hanwell Town on Saturday, 2nd Sept 2023 - The Southern League". southern-football-league.co.uk.
- ^ "Basingstoke crash out of FA Cup in 'embarrassing' 5-4 defeat to Stoneham". Basingstoke Gazette. September 6, 2023.
- ^ "THE EMIRATES FA CUP SECOND ROUND QUALIFYING DRAW HAS BEEN MADE". www.thefa.com. 4 September 2023. Retrieved 5 September 2023.
- ^ "THE EMIRATES FA CUP THIRD ROUND QUALIFYING DRAW HAS BEEN MADE". www.thefa.com. 18 September 2023. Retrieved 19 September 2023.
- ^ "The Emirates FA Cup fourth round qualifying draw has been made". The Football Association. 2 October 2023. Retrieved 2 October 2023.
External links
Seasons | |
---|
Qualifying rounds | |
---|
Finals | |
---|
|
|
---|
|
National teams | |
---|
League competitions | Level 1 | |
---|
Levels 2–4 | |
---|
Levels 5–6 | |
---|
Levels 7–8 | |
---|
Levels 9–10 | - Combined Counties League (Premier North, Premier South, One)
- Eastern Counties League (Premier, One North, One South)
- Essex Senior League (level 9 only)
- Hellenic League (Premier, One)
- Midland League (Premier, One)
- Northern Counties East League (Premier, One)
- Northern League (One, Two)
- North West Counties League (Premier, One North, One South)
- Southern Combination League (Premier, One)
- Southern Counties East League (Premier, One)
- South West Peninsula League (Premier East, Premier West - level 10 only)
- Spartan South Midlands League (Premier, One)
- United Counties League (Premier North, Premier South, One)
- Wessex League (Premier, One)
- Western League (Premier, One)
|
---|
|
---|
Cup competitions | |
---|
Youth competitions | |
---|
|
|